منوی اصلی
مطالب پیشین
تدبر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
هدیه برای سلامتی و فرج امام زمان(عج)آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان : [عبدالحسین میهن پرست]
 • تعداد کل مطالب :
 • .

  روزشمار محرم عاشورا
  مراجع تقلید

   آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
  خامنه ای
   آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
  تبریزی
   آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
  بهجت
   آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
  همدانی

  صافی
   آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
  مکارم شیرازی
   آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
  لنکرانی
   آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
  سیستانی
   آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی )
  خراسانی
   آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی )
  آملی
   آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

  جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
  رب الکریم
  روزشمار فاطمیه روزشمار فاطمیه

  دعای فرج
  دعای عظم البلا ساعت فلش مذهبی ذکر روزهای هفته
درباره

جستجو
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن
کاربردی
دعای عظم البلا

ابر برچسب ها


    ویژگی های زمین کربلا

اول اینکه تربت حسین(ع) بر کعبه برتری دارد.

« فَمِن حَدیثِ کربَلا والکعَۀِ                    لِکَربَلا بانَ عُلُوُّ الرُّتبَةِ »

از جمله سخنانی که در بارۀ کربلا نسبت به کعبه گفته می شود این است که برتری مقام کربلا آشکار است. برخی کربلا را برتر از نجف دانسته اند هر چند که تربت حسین(ع) را برتر از مرقد امیر مؤمنان علی(ع) نشمارده اند. دوم اینکه در روایتی از امام باقر(ع) که سندهای معتبری دارد آمده است: « خداوند زمین کربلا را بیست و چهار سال پیش از آفرینش کعبه آفرید و آنجا را برکت بخشید ».

سوم اینکه با سندهای بسیاری روایت شده است که این سرزمین پیش از آفرینش موجودات، مقدّس و با برکت بود و پیوسته چنین خواهد بود تا خداوند آن را برترین نقطۀ بهشت گرداند و بهترین منزلگاه دوستانش را در آنجا قرار دهد. چهارم اینکه خداوند، این تربت را چشمه ای از چشمه های بهشت قرار داده است. پنجم اینکه امام سجّاد(ع) فرمود: « آنگاه که زمین به سختی لرزانده شود و به سختی به حرکت در آید، کربلا، با همان تربت نورانی و صافش بالا می رود و از بهترین باغهای بهشت می گردد و در میان همۀ بوستانهای بهشت می درخشد آنسان که ستارۀ درخشنده ای در میان ستارگان می درخشد به گونه ای که در درخشندگی اش، دیدگان بهشتان را خیره می سازد و در همان حال ندا سر می دهد: « من سرزمین مقدّس و پاک و پر برکت خدایم که پیکر پاک سالار شهیدان و سرور جوانان اهل بهشت را در بر داشتم.» ششم اینکه پاداش تسبیح گفتن خداوند و آمرزش طلبی با دا نه های تسبیحی که از خاک کربلا ساخته شده هفتاد برابر دیگر تسبیح هاست. هفتم اینکه به دست داشتن تسبیح ساخته شده از تربت کربلا و گرداندن این تسبیح بدون گفتن ذکر، پاداش ذکر خدا دارد و تسبیحی که به جای صاحب آن ، ذکر خداوند گوید و پاداش ذکر خدا برای گرداننده اش بیاورد، چقدر ارزشمند است. هشتم اینکه هنگامی که فردی تسبیح ساخته شده از تربت کربلا به دست گیرد و سحرگاهان بگوید:      «   اَللّهُمَ اِنّی اَصبَحتُ وَ أُهَلَّلُکَ  وَ اُ حَمَّدُکَ وَ اُحَمَّدُکَ بِعَدَدِ ما اُدِیرُ بِه سَبحَتی ؛ خدایا! در این صبح گاه تو را به تعداد گردش این تسبیح به پاکی می ستایم و به یگانگی تو را می خوانم و سپاس می گویم.»

به تربت امام حسین(ع) تا هنگامی که آن تسبیح در دست ذکر گوینده است، پاداش ذکر خدا برایش نوشته می شود. و همچنین اگر تسبیح ساخته شده از تربت امام حسین(ع) را هنگام خواب زیر سرش نهد همین پاداش را دارد . این سخن از امام سجّاد(ع) است.

نهم اینکه سجده بر خاک کربلا، حجاب های هفتگانه را میدرد و مقصود از حجاب های هفتگانه آسمانهای هفتگانه است که شکافته می شود تا پاداش این عمل به عرش رود و یا مقصود، گناهان هفت گانه است که از پذیرفته شدن کردارها باز می دارد؛ همچنانکه این سخن در روایتی از « معاذ بن جبل» آمده است و همانا سجده کردن بر تربت، زمین های هفتگانه را نورانی می سازد. و اینکه آیا فضیلت تنها در سجده برتر اوست یا شامل مهرهای ساخته شده از خاک معمولی آنجا نیز می شود یا نه؟ در روایتی از معاویة بن عمّار آمده است که امام صادق(ع) مقداری از آن تربت مقدّس را در یک کیسۀ مخصوصی به همراه داشت که آن را پهن می کرد و به آن سجده می کرد. و این کار و دلایل دیگر نشان می دهد که تنها تربت حسین(ع) دارای فضیلت و شرافت است.

دهم اینکه خوردن خاک، حرام است و در روایت آمده است که خورد خاک همانند خوردن خوک است و کسی که بر اثر خوردن خاک بمیرد بر او نماز میت نمی گزارند. ولی تربت امام حسین(ع) برای شفا خورده می شود. ولی شفا یافتن به وسیلۀ تربت امام حسین(ع) بستگی به تهیّۀ آن از جای مناسب و چگونگی نگهداری و خوردن آن و بستگی به داشتن نیّت درست دارد.

ابو یعفور گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: « برخی از تربت حسین(ع) بر می دارند و از آن خواستۀ خویش را به دست می آورند و برخی از همان تربت بر می دارند و سودی نمی برند، دلیل این کار چیست؟ حضرت فرمود: « سوگند به خدایی که جز او خدایی نیست، از این تربت، انسان صادق و خالصی بر نمی دارد ، جز اینکه همان را که میخواسته به دست می آورد » و همچنین اگر تربت در ظرفی در بسته نگهداری نشود شیاطین و جنیان آن تربت را مسح می کنند و اثرش را از دست می دهد. همانگونه که در روایات به این مطلب اشاره شده است و نگهداری تربت در ظرف در بسته شیوه هایی دارد.

یازدهم اینکه به همراه داشتن تربت حسین(ع) اگر با نیّت در امان ماندن از خطرات و بلایا باشد، مؤثر است و همان گونه که این مطلب در روایت آمده است.

دوازدهم اینکه قرار دادن تربت در میان کالاهای تجارتی بنابر روایت، آن را پر برکت می سازد. سیزدهم اینکه در روایت آمده است که کودکانتان را با تربت مقدّس حسین(ع) کام بردارید، چرا که تربت؛ آنان را در امان می دارد.  چهاردهم اینکه به هنگامی که از تربت حسین(ع) به همراه میت، در قبر گذراند، او را از عذاب در امان می دارد. و در روایتی آمده است که: « زنی دامن به زنا آلوده و کودکان خود را از زنا به دنیا می آمدند می سوزانید. هنگامی که مُرد جسدش را در گور نهادند، زمین پیکر او را نپذیرفت و بارها بیرون انداخت، با راهنمایی یکی از ائمه(ع) تربت حسین(ع) را به همراه بدن آن در قبر نهادند که دیگر او را بیرون نینداخت».

پانزدهم اینکه مخلوط ساختن حنوط به تربت حسین(ع) سفارش شده است.

شانزدهم اینکه دفن میّت در کربلا، باعث می شود که آن شخص بدون حسابرسی به بهشت در آید. هفدهم اینکه حوریان بهشتی از فرشتگانی که به زمین فرود می آیند، از تربت کربلا برای تبرّک جستن هدیه می طلبند. هجدهم اینکه فرشتگان از تربت کربلا برای پیامبر هدیه می آورند و پیامبر از آن برای خویش برداشت و حسین(ع) نیز از این هدیه برای خود برداشت که در این مورد روایتی خواهیم آورد. نوزدهم اینکه بر اساس روایت معتبری، در کربلا پیش از شهادت حسین(ع) دویست پیامبر و دویست جانشین پیامبر و دویست تن از نوادگان پیامبران به شهادت رسیده و در آنجا آرمیده اند. بیستم اینکه بوییدن خاک کربلاف اشک از دیدگان فرو می ریزاند و این مسأله برای پیامبر و خود حسین(ع) نیز تحقّق یافت و در آن دو بوییدن تربت کربلا، اشک از دیدگانش فرو ریخت. و ما این مطلب را در باب اسباب گریه خواهیم آورد.

بیست و یکم اینکه از تربت کربلا هر کجا نگهداری می شد، با شهادت حسین(ع) آن تربت هم به خون تبدیل شد، همان گونه که در روایت بسیاریبه این مطلب اشاره شده است؛ از جمله روایت امّ سلمه که شیعه و سنّی نقل کرده اند، در سفر معراج پیامبر، هنگامی که جبرئیل به محضر پیامبر رسید مقداری از آن تربت را به پیامبر(ص) هدیه داد و آن حضرت آن را به امّ سلمه داد و فرمود: « این تربت را به نیکی نگهدار و هنگامی که به خون تبدیل شد بدان که فرزندم حسین(ع) را کشته اند ».

امّ سلمه می گوید: « من آن تربت را در شیشه ای نهادم و هر روز بر آن می نگریستم و می گریستم تا اینکه روز دهم محرّم شدو صبح روز عاشورا آن را به حالت طبیعی یافتم؛ امّا هنگامی که پس از ظهر به سراغ آن رفتم دیدم که به خون تازه ای در آمده است؛ و در این هنگام ناله زنان فریاد کشیدم.

« سَلمی» گوید:که« شیشه را در دست امّ سلمه دیدم که خون تازه ای در درونش در حال جوشش است».بیست و دوم اینکه کربلا، حزن انگیز است و انسان با تمام وجود غم را در کربلا حس می کند. به ویژه با نزدیک شدن به قبر پاک حسین(ع) و با نگریستن به قبر فرزندش علی اکبر در پایین پای آن حضرت. هر کسی به قبر فرزند حسین(ع) در پایین پای او [ با حزن و اندوه ] بنگرد بر حسین(ع) لطف نموده و مهر ورزیده است. پس آیا تو نیز با در نظر گرفتن حالت این پدر و پسر و مظلومیّت آنها ، بر حسین(ع) لطف می نمایی و مهر می ورزی؟

بیست وسوم اینکه هر فرشته ای که پیامبر را زیارت نمود از این تربت برای خویش برداشت. در روایت است که: « هر فرشته ای که به سوی پیامبر آمد از تربت امام حسین(ع) به همراه داشته و همچنین هر پیامبری که کربلا را زیارت نمود از تربت آن بر گرفت و آن را بویید و پوست بدن خویش را با آن مسح نمود. پس کربلا جایگاه همۀ پیامبران تا روز قیامت است.

بیستو چهرمین ویژگی تربت کربلا نسبت به دیگر خاک ها و از احترامات ویژۀ بر امام حسین(ع) است که خداوند مقدّر فرمود که: هر حرمت شکنی که بر تربت حسین(ع) جسارت کرد، همان شخص با دیگری، به بزرگداشت و احترام آن تربت برخیزد، به گونه ای که احترام گذاشتن بر تربت حسین(ع) بر حرمت شکنی و جسارت بر آن تربت غالب می گردد.

و من ( نگارنده ) این مطلب را در رویدادهای بسیاری نزدیک به چهل حادثه دیده ام و خدای را بر این الهام قلبی سپاس می گذارم. و اگر خواستی درستی سخن مرا در یابی به رویدادهای کربلا و سر نوشت حرمت شکنان به تربت کربلا بنگر.

((امام حسین اینگونه بود – ترجمه الخصائص الحسینیه- آیة الله حاج شیخ جعفر شوشتری- ص 142 ))

« گرد آورنده: عبدالحسین میهن پرست)                          التماس دعا

 

 


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو