منوی اصلی
مطالب پیشین
تدبر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
هدیه برای سلامتی و فرج امام زمان(عج)آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان : [عبدالحسین میهن پرست]
 • تعداد کل مطالب :
 • .

  روزشمار محرم عاشورا
  مراجع تقلید

   آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
  خامنه ای
   آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
  تبریزی
   آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
  بهجت
   آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
  همدانی

  صافی
   آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
  مکارم شیرازی
   آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
  لنکرانی
   آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
  سیستانی
   آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی )
  خراسانی
   آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی )
  آملی
   آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

  جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
  رب الکریم
  روزشمار فاطمیه روزشمار فاطمیه

  دعای فرج
  دعای عظم البلا ساعت فلش مذهبی ذکر روزهای هفته
درباره

جستجو
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن
کاربردی
دعای عظم البلا

ابر برچسب ها


گفتاری در باره شیطان و عمل او:

یکی از سوالاتی که اغلب انسان ها بخصوص دانش آموزان می پرسند وخیلی اصرار دارند بدانند این است که :

شیطان کیست وچه نقشی در نظام آفرینش دارد وچه تأثیری در زندگی ما انسان ها دارد آیا وجود شیطان مانع اختیار

واراده ی انسان در تصمیم گیری ها می شود؟...وسوالات زیادی که درباه ی شیطان مطرح می کنند.جهت آشنایی با

شیطان ونقش آن ونیز یافتن پاسخ ها ،مطالبی را از تفسیرالمیزان مرحوم علامه طباطبائی استفاده کردیم امید وارم

مطالعه ی آن برای همه ی ما مفید باشد.

موضوع ابلیس نزد ما امری مبتذل و پیش پا افتاده شده كه اعتنایی به آن نداریم ، جز اینكه روزی چند بار او را لعنت كرده و از شرش به خدا پناه می‏بریم و بعضی افكار پریشان خود را به این جهت كه از ناحیه او است تقبیح می‏كنیم .

و لیكن باید دانست كه این موضوع موضوعی است بسیار قابل تامل و شایان دقت و بحث ، و متاسفانه تاكنون در صدد بر نیامده‏ایم كه ببینیم قرآن كریم در باره حقیقت این موجود عجیب كه در عین اینكه از حواس ما غایب است و تصرفات عجیبی در عالم انسانیت دارد چه می‏گوید ، و چرا نباید در صدد برآییم ؟ چرا ؟ در شناختن این دشمن خانگی و درونی خود بی‏اعتناییم ؟ دشمنی كه از روز پیدایش بشر تا روزی كه بساط زندگیش برچیده می‏شود بلكه حتی پس از مردنش هم دست از گریبان او بر نمی‏دارد و تا در عذاب جاودانه دوزخش نیندازد آرام نمی‏گیرد .

آیا نباید فهمید این چه موجود عجیبی است كه در عین اینكه همه حواسش جمع گمراه كردن یكی از ماها است و در همان ساعتی كه مشغول گمراه كردن او است عینا به همان صورت و در همان وقت سرگرم گمراه ساختن همه بنی نوع بشر است ؟در عین اینكه از آشكار همه با خبر است از نهان آنان نیز اطلاع دارد ، حتی از نهفته‏ترین و پوشیده‏ترین افكاری كه در زوایای ذهن و فكر آدمی جا دارد با خبر است . و علاوه بر اینكه با خبر است مشغول دسیسه در آن و گمراه ساختن صاحب آن نیز هست

آیا تعجب در این است كه ما چنین بحثی را عنوان كردیم و یا در این است كه چرا مفسرین تاكنون اسمی از آن نبرده‏اند ؟ و اگر هم احیانا متعرض آن شده‏اند به پیروی از روشی كه دانشمندان صدر اول اسلام داشته‏اند تنها متعرض اشكالاتی شده‏اند كه مردم عوام در برخورد با آیات این داستان متوجه آن می‏شوند ، و در این چهار دیواری هر طایفه‏ای بر آنچه فهمیده استدلال و جنگ و جدال كرده و فهم طایفه دیگر را تخطئه نموده بر آن ایراد كرده و به شمارش اشكالات مربوط به داستان پرداخته است .

1- چرا خداوند ابلیس را آفرید ؟ او كه می‏دانست وی چكاره است ؟ 2 - با اینكه ابلیس از جن بود چرا خداوند او را با ملائكه محشور و همنشین كرد ؟ 3 - با اینكه می‏دانست او اطاعتش نمی‏كند چرا امر به سجده‏اش كرد ؟ 4 - چرا او را موفق به سجده نكرد و گمراهش نمود ؟ 5 - چرا بعد از آن نافرمانی او را هلاك نكرد ؟ 6 - چرا تا روز قیامت مهلت داد ؟ 7 - چرا او را مانند خون در سراسر وجود آدمی راه داده و بر او مسلطش كرده است ؟ 8 - چرا به لشكریانی تاییدش نمود و بر همه جهات حیات انسانی او را مسلط نمود ؟ 9 - چرا او را از نظر و احساس بشر پنهان كرد ؟

10 - چرا همه كمك‏ها را به او كرد و به آدمیان كمك نكرد ؟ 11 - چرا اسرار خلقت بشر را از او پوشیده نداشت تا چنین به اغوای او طمع نبندد ؟ 12 - با اینكه او دورترین و دشمن‏ترین مخلوقات بود چطور با خدا حرف زد و خداوند هم با او تكلم كرد ؟ آیا همانطور كه بعضی‏ها گفته‏اند از راه معجزه بوده یا آثار و علایمی ایجاد كرده كه ابلیس از دیدن آن آثار به مراد او پی برده ؟13 - ورودش به بهشت از چه راهی بوده ؟ 14 - چگونه ممكن است در بهشت كه مكان قدس و طهارت است وسوسه و دروغ و گناه واقع شود ؟ 15 - با اینكه حرفهایش مخالف گفتار خداوند بود چرا آدم آن را پذیرفت ؟ 16 - و با اینكه خلود در دنیا مخالف با اعتقاد به معاد است چگونه طمع در خلود كرد ؟ 17 - با اینكه آدم در زمره پیغمبران بود چطور ممكن است معصیت كرده باشد ؟18 - با اینكه توبه كار مانند كسی است كه گناه نكرده است چطور توبه آدم قبول شد و لیكن به مقامی كه داشت بازنگشت ؟ و چگونه ... ؟ و چگونه ... ؟ اهمال و كوتاهی مفسرین در این موضوع جدی و حقیقی ، و بی بند و باری آنها در اشكال و جواب به حدی رسید كه در جواب از این اشكالات بعضی از آنان به خود جرأت دادند كه بگویند مقصود از آدم در این داستان آدم نوعی است ، و داستان یك داستان خیالی محض است .

و یا بگویند مقصود از ابلیس قوه‏ای است كه آدمی را به شر و فساد دعوت می‏كند .

و یا بگویند صدور فعل قبیح از خداوند جایز است ، و همه گناهان از ناحیه خود او است . و او است كه آنچه را خودش درست كرده خراب می‏كند ، و بطور كلی ، خوب آن چیزی است كه او بخواهد و به آن امر كند و بد آن چیزی است كه او از آن نهی كند .

و یا بگویند اصلا آدم از زمره پیغمبران نبوده و یا بطور كلی انبیا معصوم از گناه نیستند ، و یا قبل از بعثت معصوم نیستند و آدم آن موقع كه نافرمانی كرد مبعوث نشده بود و یا بگویند همه این صحنه‏ها برای امتحان بوده است .

باید دانست تنها چیزی كه باعث بی‏فایده بودن این مباحث شده این است كه این مفسرین در این مباحث بین جهات حقیقی و جهات اعتباری فرق نگذاشته و مسائل تكوینی را از مسائل تشریعی جدا نكرده‏اند ، و بحث را درهم و برهم نموده ، اصول قراردادی و اعتباری را كه تنها برای تشریعیات و نظام اجتماعی مفید است در امور تكوینی دخالت داده و آن را ، حكومت داده‏اند .

ما اگر بخواهیم در پیرامون این مساله و حقایق دینی و تكوینیی كه در آن است آزادانه بحث كنیم باید قبلا چند جهت را تحریر نماییم :

1 - باید دانست تمامی اشیایی كه متعلق خلق و ایجاد قرار گرفته و یا ممكن است قرار بگیرد وجود نفسی‏شان ( وجودشان بدون اینكه اضافه به چیزی داشته باشد ) خیر است . بطوری كه اگر به فرض محال فرض كنیم شری از شرور متعلق خلقت و ایجاد قرار گرفته و موجود شود پس از موجود شدنش حالش حال سایر موجودات خواهد بود ، یعنی دیگر اثری از شر و قبح در آن نخواهد بود ، مگر اینكه وجودش اضافه و ارتباط به چیز دیگری داشته باشد ، و در اثر این ارتباط نظامی از نظامهای عادلانه عالم وجود را فاسد و مختل سازد ، و یا باعث شود عده‏ای دیگر از موجودات از خیر و سعادت خود محروم شوند ، اینجاست كه شرهایی در عالم پدید می‏آید .

كه اگر به فرض محال فرض كنیم شری از شرور متعلق خلقت و ایجاد قرار گرفته و موجود شود پس از موجود شدنش حالش حال سایر موجودات خواهد بود ، یعنی دیگر اثری از شر و قبح در آن نخواهد بود ، مگر اینكه وجودش اضافه و ارتباط به چیز دیگری داشته باشد ، و در اثر این ارتباط نظامی از نظامهای عادلانه عالم وجود را فاسد و مختل سازد ، و یا باعث شود عده‏ای دیگر از موجودات از خیر و سعادت خود محروم شوند ، اینجاست كه شرهایی در عالم پدید  می‏آید .

و اینكه در بالا گفتیم : بدون اینكه وجودشان اضافه به چیزی داشته باشد مقصودمان همین معنا بود .

بنا بر این اگر موجودی از قبیل مار و عقرب دیدیم كه از نظر اضافه‏ای كه به ما دارند مضر به حال ما است باید بدانیم كه بطور مسلم منافعی دارد كه از ضررش بیشتر است و گر نه حكمت الهی اقتضای وجود آن را نمی‏كرد و در این صورت وجود چنین موجودی هم خیر خواهد بود .

این آن معنایی است كه آیه شریفه الذی احسن كل شی‏ء خلقه و آیه تبارك الله رب العالمین و آیه و ان من شی‏ء الا یسبح بحمده و لكن لا تفقهون تسبیحهم نیز به آن اشاره دارد


تفسیر المیزان ،جلد هشتم

ادامه داردساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic