منوی اصلی
مطالب پیشین
تدبر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
هدیه برای سلامتی و فرج امام زمان(عج)آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان : [عبدالحسین میهن پرست]
 • تعداد کل مطالب :
 • .

  روزشمار محرم عاشورا
  مراجع تقلید

   آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
  خامنه ای
   آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
  تبریزی
   آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
  بهجت
   آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
  همدانی

  صافی
   آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
  مکارم شیرازی
   آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
  لنکرانی
   آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
  سیستانی
   آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی )
  خراسانی
   آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی )
  آملی
   آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

  جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
  رب الکریم
  روزشمار فاطمیه روزشمار فاطمیه

  دعای فرج
  دعای عظم البلا ساعت فلش مذهبی ذکر روزهای هفته
درباره

جستجو
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن
کاربردی
دعای عظم البلا

ابر برچسب ها


ابلیس هم در قیامت همه گناهان را به گردن خود بشر می‏اندازد و قرآن از او چنین حكایت می‏كند : و قال الشیطان لما قضی الامر ان الله وعدكم وعد الحق و وعدتكم فاخلفتكم و ما كان لی علیكم من سلطان الا ان دعوتكم فاستجبتم لی فلا تلومونی و لوموا انفسكم ما انا بمصرخكم و ما انتم بمصرخی انی كفرت بما اشركتمون من قبل ان الظالمین لهم عذاب  الیم .

بطوری كه ملاحظه می‏كنید در این آیه شیطان گناه و ظلم را به خود بشر نسبت داده و از خود سلب كرده ، و خود را به تمام معنا بی‏طرف قلمداد نموده ، و گفته است تنها كاری كه من كرده‏ام این بوده كه شما را به گناه دعوتكرده و به وعده دروغی دلخوش ساختم

آیه شریفه ان عبادی لیس لك علیهم سلطان الا من اتبعك من الغاوین نیز هر قدرت و سلطنتی را از ابلیس نفی نموده ، فعالیت‏های او را تنها در كسانی مؤثر می‏داند كه خودشان با پای خود به دنبال شیطان به راه بیفتند .

نظیر آیه فوق آیه شریفه قال قرینه ربنا ما اطغیته و لكن كان فی ضلال بعید است كه از قول ابلیس حكایت می‏كند كه در قیامت می‏گوید : پروردگارا من او را به نافرمانیت مجبور نكردم بلكه او خودش در گمراهی بعیدی بود .

خلاصه سخن اینكه : تصرفات ابلیس در ادراك انسان تصرف طولی است ، نه در عرض تصرف خود انسان ، تا منافات با استقلال انسان در كارهایش داشته باشد ، او - بطوری كه از آیه16 سوره اعراف و آیه 39 سوره حجر استفاده شد - تنها می‏تواند چیزهایی را كه مربوط به زندگی مادی دنیا است زینت داده و به این وسیله در ادراك انسان تصرف نموده ، باطل را به لباس حق در آورد ، و كاری كند كه ارتباط انسان به امور دنیوی تنها به وجهه باطل آن امور باشد ، و در نتیجه از هیچ چیزی فایده صحیح و مشروع آن را نبرد .

و معلوم است كه چنین كسی در طرز تفكرش و در طرز استفاده از امور دنیوی و همچنین اسباب مربوط به زندگی ، خود را مستقل دانسته ، و همین فكر او را به كلی از حق و زندگی صحیح و حقیقی غافل می‏سازد .

وقتی انسان كارش به جایی رسید كه از هر چیزی تنها وجهه باطل آن را درك كند ، و از وجه حق و صحیح آن غافل شود رفته رفته دچار غفلتی دیگر می‏گردد كه ریشه همه گناهان است و آن غفلت از مقام حق تبارك و تعالی است .

خدای تعالی در باره اینگونه اشخاص می‏فرماید : و لقد ذرانا لجهنم كثیرا من الجن و الانس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم اعین لا یبصرون بها و لهم اذان لا یسمعون بها اولئك كالانعام بل هم اضل اولئك هم الغافلون .

بنا بر این ، خود را مستقل دیدن ، و از پروردگار خود غافل شدن ، و جمیع اوهام و افكار باطل و هر شرك و ظلمی كه مترتب و متفرع بر آن است همه از تصرفات شیطان است . گر چه چنین شخصی از آنجایی كه خود را مستقل می‏داند این اوهام و افكار را هم از خود دانسته ، و شرك و ظلم را نیز عمل خود می‏پندارد .

و باید هم چنین بپندارد ، زیرا معنی فریب شیطان خوردن و در تحت ولایت او در آمدن همین است كه گمراه بشود و نداند چه كسی او را گمراه كرده انه یریكم هو و قبیله من حیث لا ترونهم انا جعلنا الشیاطین اولیاء للذین لا یؤمنون .

قرآن كریم نظیر این ولایتی را كه شیطان در گناه و ظلم بر آدمیان دارد برای ملائكه در اطاعت و عبادت اثبات نموده ، می‏فرماید : ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائكة ان لا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنة التی كنتم توعدون ، نحن اولیاءكم فی الحیوة الدنیا البته این دو نوع ولایت منافاتی با ولایت مطلق پروردگار كه آیه لیس لكم من دونه من ولی و لا شفیع آن را اثبات می‏كند ندارد .

باری ، این ولایت همان احتناك و لگام زدنی است كه شیطان وعده داده ، و قرآن از او چنین حكایت می‏كند : قال ا رایتك هذا الذی كرمت علی لئن اخرتن الی یوم القیمة لاحتنكن ذریته الا قلیلا ، قال اذهب فمن تبعك منهم فان جهنم جزاؤكم جزاء موفورا ، و استفزز من استطعت منهم بصوتك و اجلب علیهم بخیلك و رجلك و شاركهم فی الاموال و الاولاد و عدهم و ما یعدهم الشیطان الا غرورا و بطوری كه از آیات قرآن بر می‏آید برای او لشكری است كه او را در هر كاری كه بخواهد مدد می‏كنند ، از آن جمله آیه شریفه انه یریكم هو و قبیله من حیث لا ترونهم است .

و اگر در آیه و لاغوینهم اجمعین گمراهی همه را به خود او نسبت داده برای این است كه هر قدر هم لشكریانش زیاد و نقشه اعمال آنها مختلف باشد نتیجه اعمالشان كه همان وسوسه در دلها و گمراه ساختن مردم است یكی است ، همچنانكه مساله توفی و گرفتن جان‏ها را هم به ملك الموت نسبت داده و فرموده : قل یتوفیكم ملك الموت الذی و كل بكم و هم به اعوانش مستند كرده و فرموده : حتی اذا جاء احدكم الموت توفته رسلنا و هم لا یفرطون . از آیه الذی یوسوس فی صدور الناس من الجنة و الناس هم بر می‏آید كه لشكریانش همه از جنس خود او یعنی از طایفه جن نیستند ، و بعضی از آنان از جنس بشرند،

همچنانكه از آیه ا فتتخذونه و ذریته اولیاء من دونی و هم لكم عدو استفاده می‏شود كه وی نیز مانند سایر جانداران ، ذریه و فرزند دارد ، و اما اینكه كیفیت پیدایش فرزندان او چگونه است ؟ معلوم نیست ، و آیه مزبور از آن ساكت است .

از آیات كریمه قرآن در باره ابلیس و خصوصیات كارهای او و لشكریانش دو نكته دیگر استفاده می‏شود : یكی این است كه لشكریان او در كندی و تندی در عمل همه مثل هم و برابر هم نیستند ، بعضی تند و بعضی كند هستند ، به شهادت اینكه در جمله و اجلب علیهم بخیلك و رجلك بعضی از لشكریان او را سواره و بعضی را پیاده معرفی كرده است

نكته دیگر اینكه لشكریان او از جهت اجتماع و انفراد در عمل نیز مختلفند ، بعضی تنها كار می‏كنند و بعضی به كمك یكدیگر كاری را از پیش می‏برند ، به دلیل آیه و قل رب اعوذ بك من همزات الشیاطین ، و اعوذ بك رب ان یحضرون و احتمالا آیه هل انبؤكم علی من تنزل الشیاطین تنزل علی كل افاك اثیم یلقون السمع و اكثرهم كاذبون .

خلاصه بحث این شد كه : ابلیس موجودی است از آفریده‏های پروردگار كه مانند انسان دارای اراده و شعور بوده و بشر را دعوت به شر نموده و او را به سوی گناه سوق می‏دهد

این موجود قبل از اینكه انسانی به وجود آید ، با ملائكه می‏زیسته و هیچ امتیازی از آنان نداشته است و پس از اینكه آدم (علیه‏السلام‏) پا به عرصه وجود گذاشت وی از صف فرشتگان خارج شده بر خلاف آنان در راه شر و فساد افتاد ، و سرانجام كارش به اینجا رسید كه تمامی انحرافها ، شقاوتها ، گمراهیها و باطلی كه در بنی نوع بشر به وقوع بپیوندد همه به یك حساب مستند به وی شود ، بر عكس ملائكه كه هر فردی از افراد بشر به سوی غایت سعادت و سر منزل كمال و مقام قرب پروردگار راه یافته و می‏یابد هدایتش به یك حساب مستند به آنها است .

مطلب دیگری كه از بحث ما بدست آمد این بود كه ابلیس را در كارهایش اعوان و یارانی است از فرزندان خود و از جن و انس كه هر كدام به طریق خاصی اوامر او را اجرا می‏كنند و او به آنان دستور می‏دهد كه در كار بنی نوع بشر مداخله نموده از دنیا و هر چه در آن است هر چیزی كه با زندگی بشر ارتباط دارد در آن تصرف نموده ، باطل آن را به صورت حق و زشت آن را به صورت زیبا وانمود كنند ، ایشان نیز اوامر او را امتثال نموده در دلهای بشر و در بدن‏های‏شان و در اموال و فرزندان و سایر شؤون زندگی دنیوی‏شان به گونه‏های مختلفی تصرف می‏كنند ، گاهی دسته جمعی و گاهی منفرد ، زمانی به كندی و زمانی دیگر بسرعت ، گاهی بدون واسطه و گاهی به وسیله اطاعت و زمانی به وسیله معصیت به كار گمراه ساختن او می‏پردازند .

و نیز بدست آمد كه تصرفات ابلیس و لشكریان او طوری نیست كه برای بشر محسوس باشد - یعنی بفهمد كه چه وقت ابلیس در دلش وارد می‏شود و چگونه افكار باطل را در قلب وی القا می‏كند ، و یا اذعان كند كه این فكر از خودش نیست و شخص دیگری در دل او القا كرده - پس نه كارهای شیطان و لشكرش مزاحم رفتار انسان است و نه ذوات و اشخاص ایشان در عرض وجود وی می‏باشد جز اینكه خداوند به ما خبر داده كه ابلیس از جن است و او و لشكرش از آتش آفریده شده‏اند و به هر حال گویا آغاز و انجام وجود وی با هم اختلاف دارد . (1)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

تفسیر المیزان ،جلد هشتم

التماس دعا

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو