منوی اصلی
مطالب پیشین
تدبر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
هدیه برای سلامتی و فرج امام زمان(عج)آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان : [عبدالحسین میهن پرست]
 • تعداد کل مطالب :
 • .

  روزشمار محرم عاشورا
  مراجع تقلید

   آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
  خامنه ای
   آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
  تبریزی
   آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
  بهجت
   آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
  همدانی

  صافی
   آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
  مکارم شیرازی
   آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
  لنکرانی
   آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
  سیستانی
   آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی )
  خراسانی
   آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی )
  آملی
   آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

  جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
  رب الکریم
  روزشمار فاطمیه روزشمار فاطمیه

  دعای فرج
  دعای عظم البلا ساعت فلش مذهبی ذکر روزهای هفته
درباره

جستجو
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن
کاربردی
دعای عظم البلا

ابر برچسب ها


قبر فاطمه(س) کجاست؟

 

یکی از دردهای تسکین نا یافتنی برای شیعه امامیه این است که قبر دختر پیغمبرآنها مخفی و ناپیداست این درد و الم را به که می توان گفت؟ آری!

دشمن اگر می کشد به دوست توان گفت          با که توان گفت اینکه دوست مرا کشت

در اثر فشارو سختی در نتیجه غصب حق و محرومیت در کشاکش سوانح و حوادث دامنه داری که بار گران آن بر دوش یگانه دختر باقی مانده 18 ساله پیغمبر بود با دلی پر درد و قلبی پر از محن و تعب وصیت کرد قبر مرا مخفی بدارید و در دل شب مرا دفن کنید.

امیرامؤمنین علی(ع) پس از تجهیز زهرا(س) و آن اشعار مهیجی که بر بالین زن با وفایش سرود و احساسات خود را با اشک دیده بیرون کرد نعش فاطمه بر داشت و به طرف قبر پیغمبر (ص) آمد عرض کرد:

السلام علیک یا حبیب الله اسلام علیک یا نورالله اسلام علیک یا صفوة الله منی اسلام علیک والتحیة واصلة منی الیک ولدیک ومن ابنتک النازلة علیک نقبایک وان الودیعة قداستردت علی والرهینة قد اخذت فواحزناه علی الرسول ثم من بعده علی البطول ولقد استودت علی الغیر وبعدت علی الخضر اءفواحزناه ثم و اسفا ثم عدل بها علی الروضة فصلی علیها فی اهله و اصحابه و موالیه و احبائه و طائفة من المهاجرین والانصار.

عرض کرد سلام من و دخترت بر تو که اکنون وارد بر تو می شود این همان ودیعه الهی بود که به من سپردی و در شب زفاف فرمودی ودیعه خداست بتو می سپارم من اکنون این ودیعه را بتو مسترد می دارم آنگاه گفت و احزناه وامصیبتاه دنیا پس از تو بر من تاریک شد سپس به روضه مبارک رفت آنجا نماز بگذاشت اهل فامیل و اصحاب و چند نفری از مهاجر و انصار بر او نماز خواندند و تشییع جنازه کردند تا در لحدی آراسته و مهیا فاطمه(س) را دفن کرد.

مشایعت کنندگان عبارت بودند از امیرالمؤمنین علی(ع) که خود حامل نعش فاطمه(س) بود حسن وحسین(ع) فرزندان فاطمه عمار و مقداد ابن اسود ــ عقیل ابن ابیطالب ــ زبیرابن عوام ــ ابوذرغفاری ــ سلمان فارسی ــ بریده ــ عباس بن عبدالمطلب و ابن مسعود و چند نفر از بنی هاشم.

در حین دفن علی ابن ابیطالب(ع) عباس بن عبدالمطلب، فضل بن عباس داخل قبر شدند و چون سر قبر را پوشانیدند هفت صورت قبر یا چهل صورت قبر در اطراف آن مزار شریف یکسان ترتیب دادند تا کسی قبر فاطمه(س) را کسی نشناسد. در کتاب کافی حضرت امام حسین (ع) می فرماید چون مادرم را دفن کردند پدرم علامتی بر او قرار نداد.

سطح قبر با زمین یکسان بود محو و مسطور ساخت و روی به رسول خدا(ص) کرد چنین گفت:

سلام من بر تو ای رسول خدا اکنون دختر تو به سلام و زیارت تو آمده و به تو پیوسته کاسه صبر من در مصیبت دخترت لبریز گشته، در فراق او بر من سخت نا گوار است حرمان او بر من مصیبتی است که پس از فراق تو وارد شد و چاره ای جز تحمل ندارم، همانطور که جان من در گلوی من گره خورد تا تو را در قبر گذاشتم و چشم از تو فرو بستم در مصیبت زهرا نیز سخت به جان آمدم و به امر پروردگار که می فرماید انا لله و اناالیه راجعون اینک ودیعه خود را مأخوذ دار و فاطمه رهینه خود را بپذیر اما از اینکه این ودیعه مسلوب حق است من اندوهگینم بزودی فاطمه برای توشرح ماجرا را خواهد گفت: چه ظلم ها که به او کردند و چه ستمها به او رواداشتند یا رسول الله(ص) بپرس امت تو با دختر تو چه کردند و چون آگاه شدی آنها را لعن و طعن خواهی فرمود، اگر من در یک محیط تاریکی واقع نمی شدم که اهل استیلا غلبه کرده بودند در کنار قبر تو مجاورت می جستم و آنقدر مصیبت و ناله می کردم تا به تو ملحق شوم ای رسول خدا ! دختر تو را از بیم دشمن شب به خاک سپردم اما بدانکه حق او را به ظلم بردند ارث او را از وی گرفتند با آنکه چند صباحی بیشتر از پیمان تو با مسلمین نگذشته بود این است شکوائیة فاطمه(س) اکنون صلوات و درود خداوند بر تو و فاطمه ات باد...

شکوائیه در پایان این شعر بخواند:

نفسی علــی ز فراتهــا محبوسه             یا لیتها  خرجت مع الزفـــرات

لا خــیربعد ک فی الحیوة وانما             ابــکی مخافة ان تطول حیوتی

                       در یکی از وصایای زهرا(س) دیدیم که از علی (ع) در خواست کرد

نعش فاطمه(س)   نعش او را آنطور که جبرئیل به او نمود ترتیب دهد و بر دارد وفاطمه    

چگونه بود         به علی نمود بنابر این علی(ع) نعش «تابوت» زهرا را بشکل خاصی

                       ترتیب داد و شخصاً بدست گرفت و حمل کرده بطرف قبر برد.

بروایتی اسماءِ بنت عمیس در حبشه دیده بود که نعش «تابوت» به شکل خاصی می سازند آنطور ساختند.

در حال حاضر این نازنین جسد دختر پیغمبر است در آن تابوت که مانند قبرش بر ما وضع آن معلوم نیست امیرالمؤمنین تجهیز و تکفین و تدفین فرمود.

                             علامه مجلسی می نویسد چون علی(ع) فاطمه(س) را به مصلی      

قبر در بقیع است         آورد و  نماز خواند دستــها را به سـوی آسمان بلند کرد عـرض 

                             کرد پروردگارااینک فاطمه دختر پیغمبر تُست که از ضلمات دنیا بسوی نورانیت آخرت حمل کردم ، در این وقت منادی ندا در داد که بقیعه بقیع محل دفن اوست بطرف غرقد بروید  امیرالمؤمنین آنجا رسید دید قبری ساخته و لحدی پرداخته نعش بدان قبر بخاک سپرد و در کنار قبر نشست فرمود ای زمین این امانت دختر پیغمبر خدا(ص) است که نزد من به ودیعت بود اکنون به تو به ودیعت می سپارم، علی(ع) در این وقت صدائی شنید که خطاب شد یاعلی من سزاوارتر از قبول ودیعت هستم.

اکنون بیش از 1378 سال است که معلوم نیست قبر دختر پیغمبر(ص) کجا می باشد برخی در بقیع و گروهی به موجب حدیث نبوی  ان بین قبری و منبری روضة من ریاض الجنة آنجا راقبر فاطمه زهرا(س) می دانند.

در جنوب بقعه که منزل شخصی پیغمبر(ص) بوده و اکنون بافولاد محجر شده بارگاه و قبه و صندوقی است بنام قبر فاطمه(س) و در بقیع غرقد گنبد و بارگاهی بود که ابن سعود وهابی خراب کرد ولی محل قبر پیداست آنجا را هم قبة الزهراءِ میدانند والله عالم بسرائر الامور.

                                 این کرده ها و گفته ها این نظم و نثرها همه در شب واقع شد   

نبش قبر فاطمه(س)         صبحگاه که خبر در گذشت فاطـمه منتشر شد ابوبـکر و عمر

                                 و گروهی از مهاجرو انصار اطراف خانه علی(ع) را گرفتند گفتند آمده ایم بر فاطمه نماز بگذاریم مقدادبن اسود بیرون آمد گفت فاطمه وصیت کرد که او را شب به خاک بسپارند و جز شوهر و فرزندانش کسی بر او نماز نخواند.

عمر رو به ابوبکر کرد گفت نگفتم چنین خواهند کرد عباس ابن عبدالمطلب گفت فاطمه وصیت کرد که شما بر وی نماز نگذارید آندو بر آشفتند عمر گفت قسم به خدا اگر بخواهم او را از قبر بیرون می آورم و بر او نماز می گذارم.

علی(ع) بیرون آمد فرمود یابن صهاک سوگند بخدای بزرگ که اگر چنین قصدی کنی دست راست ترا خواهم اندخت و اگر شمشیر بر انگیزم تا خون تو نریزم در غلاف نبرم عمر فهمید که علی (ع) قسم خورده و او را مردیست غیور ممکن است چنین کند برگشتند. با گروهی بیشمار به طرف بقیع رفتند دیدند چهل صورت قبر هست که هیچ یک از هم تمیز داده نمی شود مردم به یکدیگر گفتند وای بر ما که پیغمبرما(ص) جز یک دختر نداشت او هم بمرد و حاضر نشدید بر آن نماز بخوانید تا قبر او مخفی گشت. چه بی حمیت مردم هستند. زنان را تحریک کردند گفتند این زنان مسلمان حاضرند این چهل قبر را نبش کنند و فاطمه(س) را بیرون آورند تا نماز برآن بگذذارند آنگاه دفن کنندخبر به امیرالمؤمنین علی(ع) رسید که مردم در بقیع غرقد اجتماع کرده اند.

امیرالمؤمنین علی(ع) شمشیر بدست گرفت مانند شیر خشمناک از خانه به طرف بقیع رفت روی یکی از این قبرها ایستاد در حالی که رگهای گردنش از فشار غضب پر خون شده بود و چشم های مبارکش سرخ گشته و لباس زرد رنگی به تن کرده بود مانند همان لباس که روزهای جنگ می پوشید فریاد برآورد ای مردم مدینه به پروردگار عالمیان قسم اگر سنگی از روی یکی از این قبرها بردارید با این شمشیر تمام این جمعیت را خواهم کشت عمر پیش آمد و گفت یا ابوالحسن قسم به خدا قبر فاطمه را نبش می کنم تا بر او نماز بگذارم علی(ع) دست پیش آورد دامن عمر بگرفت بهم پیچید اندک تکانی داد او را به زمین انداخت فرمود ای پسر صهاک خلافت را که حق من بود از من گرفتی من به امر پیغمبر(ص) ساکت ماندم مرتد نشوند و اما به حق آن خدائی که جان علی در دست قدرت اوست اگر تو و اصحابت قصد قبر فاطمه کنید زمین را از خون شماها سیراب می کنم ابوبکر پیش آمد علی(ع) را قسم داد که دامن عمر را رها کند و دست از او بکشد گفت ما کاری نمی کنیم که خاطر تو آزرده شودعلی(ع) عمر را رها کرد مردم پراکنده شدند.

در عیون المعجزات و مناقب ابن شهر آشوب و بحار مجلسی و ناسخ التواریخ قبر فاطمه(س) را در بقیع میدانند.

ابن بابویه قبر فاطمه(س) را در خانه خودش می داند که چون مسجد بزرگ شد اکنون در مسجد واقع شده است.

حافظ ابو عمر بن عبدالبر مینویسد چون حسن بن علی(ع) از جهان برفت پهلوی قبر مادرش دفن شد و قبر مادرش جنب قبر عباس در بقیع بود و اباالعباس هروقت کنار قبر پدرش برای زیارت می رفت اول به فاطمه(س) سلام می کرد و بعد پدرش زرا زیارت می نمود.

شیخ محب الدین نجار در کتاب درة الثمینه فی اخبار المدینه از عبدبن جعفربن محمد روایت می کند که قبر فاطمه(س) در خانه خودش بود که عمربن عبدالعزیز آنرا در مسجد اضافه کرد.

                               اختلاف است که آیا فاطمه زهرا(س) در کجا مدفون شده است

محل دفن                    گروهـی از مورخیـن مدفـن او را بین قبـر و منبـر در روضـه

فـاطمه(س)                 شریفه پیغمبر(ص) نوشته اند و جمعی معتقدند در بقیع مدفون 

                               ویک دسته عقیده دارند در منزل خودش مدفون گردید.

در کتاب فقیه قبر او را در بقیع می دانند و جمعی مستند به حدیث مابین قبری و منبری روضة من ریاض الجنه قبر دختر پیغمبر(ص) را در مسجد مدینه می دانند و این بزرگترین دردیست برای اولاد فاطمه(س) که آرامگاه مادر خود را ندانند و علت اختفاء آن بر حسب وصیت کتبی و شفاهی اذیتی بود که به او کرده بودند و راضی نشده ستمکاران قبر او را بدانند یا بر او نماز بخوانند.

                              

   زیارت حضرت        بظن قوی از تتبع و تحقیق در تاریخ این نتیجه حاصل شد که دفن

زهراسلام الله علیها     حضرت صدیقـــه طاهــره(س) در نشیب میان قبر پیغمبر(ص) و

                            منبر آن حضرت است و از ائمه اطهار علیهم صلوات الله اجمعین روایاتی در دست است که از آن جمله حضرت صادق و حضرت رضا(ع) فرموده اند جده ام در خانه خود مدفون شد که اکنون آن خانه در مسجد افتاده در روضه پیغمبر(ص) واقع شده است و روی این اصل بود که حضرت صادق(ع) می فرماید نماز را در خانۀ فاطمه(س) افضل است از نماز در روضه.

در زیارت حضرت صدیقه احادیثی روایت شده و اخباری وارد شده است سیدبن طاوس وفات جده اش را روز سه جمادی الاخر میداند و زیارت آن حضرت را در این روز می نویسد.

 

سید رضی این زیارت نامه را نوشته:

                                                

 السلام علیک یا سیدة نساءالعالمین   

 السلام علیکیا والدة الحجج علی الناس اجمعین

 السلام علیک ایها المظلومــة الممنوعــة حقها

الهم صل علی امتک وابنة نبیک و زوجة وصی نبیک صلواة یزلفها فوق زلفی عبادک المکرمین من اهل السموات و اهل الارضین آنگاه دو رکعت نماز توسل به حضرت زهرا(س) که در رکعت اول پس از حمد شصت مرتبه قل هوالله احد و در رکعت دوم سوره قل یا ایهاالکافرون بخوانند و پس از آن تسبیح حضرت زهرا(س)  «34 مرتبه الله اکبرـ 33 مرتبه الحمدوالله ـ 33 مرتبه سبحان الله» بگوید و پس از آن سر به سجده گذارده صد مرتبه بگوییافاطمة اغیثینی و طرفین صورت را روی خاک گذارده و باز همین ذکر را صد مرتبه بگوید...

 

(مجموعه زندگانی چهارده معصوم (ع) ـ حسین عماد زاده ـ ص 325 )

«گرد آورنده: عبدالحسین میهن پرست»

 

 

 

 

 

 

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو